רבים מאיתנו חותמים על הסכמי שכירות לדירה או לעסק (חנות, משרד, מבנה, מגרש), כשוכרים או כמשכירים.

בעל המושכר, רוצה להבטיח את ביצוע תשלומי השכירות. הוא רוצה לוודא כי השוכר ישלם את המיסים החלים על המושכר, ובתום תקופת השכירות- רוצה לוודא שהשוכר יפנה את המושכר.

לצורך כך, ישנם מספר אמצעים נפוצים, להבטחת התחייבויות השוכר. לכל אמצעי יש את היתרונות והחסרונות שלו.

לעיתים קרובות הידע בנוגע לסוגי הבטחונות, בטרם החתימה על החוזה, תבטיח לך את זכויותיך במהלך ההתקשרות, אם כבעל הדירה/עסק, ואם כמשכיר, מה שימנע עוגמת נפש והפסדים כספיים.

1. שיק ביטחון

שיק ביטחון הינו נפוץ מאוד ומשמש לא רק לעסקאות שכירות אלא לעסקאות רבות אחרות. רבים לא יודעים, ששיק ביטחון, הינו שיק לכל דבר ועניין, והמילים "לביטחון בלבד" אינן מקנות לו מעמד מיוחד, אלא יכולות, במקרים מסויימים, לעזור למושך השיק (מי שחתם ומסר את השיק) להוכיח את טענותיו כי אין מקום לממש את שיק הביטחון.

שיק ביטחון, הינו שטר, עליו חלים דיני השטרות. ככזה, הוא בא לטובת הנמשך (האדם שקיבל את השיק) בין היתר בכך שהצד השני (האדם שנתן את השיק) צריך להוכיח שהוא לא חייב את סכום השיק וכי התנאים למימוש השיק - לא התמלאו.

יתרונותיו של שיק הביטחון, הם שניתן להגישו ישירות ללשכת ההוצאה לפועל, ולפתוח בהליכים נגד החייב אשר הפר את הסכם השכירות.

חסרונותיו של שיק הביטחון הן, כי החייב יכול להגיש ללשכת ההוצאה לפועל התנגדות לביצוע שטר, ובאם החייב הגיש את ההתנגדות במועד, התיק עובר לבית המשפט להתדיינות שיכולה להיות ארוכה. במקרה כזה, ההתדיינות הממושכת מוציאה את העוקץ משיק הביטחון.

ואולם, גם לכך יש פתרונות, במקרים מסויימים ניתן לבקש להטיל עיקול על נכסיי החייב (נותן הצ'ק) בטרם מסירת אזהרה, דבר אשר מעמיד את החייב במצב נחות, שכן עוד בטרם החל ההליך המשפטי, חשבון הבנק שלו, לדוגמא, מעוקל לטובת הזוכה.

2. ערבות צד ג'

בהרבה חוזי שכירות מחתימים ערב בתחתית החוזה אשר ערב להתחייבויות השוכר. חשוב לדעת, כי בהתאם לחוק הערבות, לא ניתן לפעול כנגד הערב אלא לאחר שפועלים נגד החייב העיקרי (השוכר). ואולם, ניתן לפתור זאת, על ידי החתמת הערב על סעיף בו הוא מוותר על זכותו זו. מנגד, אם אנחנו הערבים, נעדיף שלא לחתום על סעיף זה, ובכל מקרה נדרוש כי תישלחנה אלינו הודעות בדבר הפרות החוזה על ידי השוכר, על מנת שנדע את הסיכונים בפניהם אנו עומדים.

3. ערבות בנקאית

ערבות בנקאית היא "מלכת הבטחונות". ערבות בנקאית עצמאית (אוטונומית), תמומש על ידי המשכיר בפנייה לבנק, ללא קשר לרצונו או התנגדותו של השוכר.

במילים אחרות, בעל הדירה/עסק, בעת הפרת ההסכם, אינו חייב לפנות לשוכר, אלא פונה ישירות לבנק ומקבל את סכום הערבות ישירות מהבנק.

יש להקפיד על ניסוח נכון של כתב הערבות.

החיסרון בערבות זו היא כי מעטים השוכרים אשר יסכימו לתת אותה.

4. שטר חוב

שטר חוב הינו מסמך משפטי אשר ניתן להשתמש בו בלשכת ההוצאה לפועל לצורך גביית חוב מבלי לעבור בבית המשפט. שטר חוב דומה לשיק ביטחון. ניתן להגישו ישירות ללשכת ההוצאה לפועל ובדרך כלל על השוכר, אשר הפר את החוזה, הנטל להוכיח כי עמד בהתחייבויותיו. רצוי להיוועץ עם עו"ד לגבי הדרכים היעילות לגבות את סכום השטר ואם אתם בצד השני – הדרכים היעילות להתגונן כנגד השטר.

 

מאמר זה הינו תמציתי בלבד, אינו כולל את כל ההלכות והתרחישים ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני ע"י עו"ד הבקיא בתחום.